Jako wieloletni korepetytor na pierwszy ogień postanowiłam
wziąć nową maturę z chemii.
Tak więc na początek trochę informacji teoretycznych.
CO TZN. NOWA MATURA ?
Maturę z chemii do roku szkolnego 2013/2014 a więc do teraz można było zdawać na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym. Na poziomie podstawowym matura z chemii trwała 120 minut i można było uzyskać 50 punktów. Na rozwiązanie zadań z poziomu rozszerzonego było 150 minut i do zdobycia aż 60 punktów.
Od roku szkolnego 2014/2015 nastąpić mają zmiany. Maturę z chemii można będzie zdawać wyłącznie jako przedmiot rozszerzony. Egzamin ma formę pisemną i będzie trwał 180 minut. I zawierał ok. 45 zadań. Na chwilę obecną brak informacji ile będzie punktów.
W czasie trwania egzaminu zdający
może korzystać z Karty wybranych wzorów i stałych
fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, linijki oraz z kalkulatora prostego. (Karta wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych)
Wyniki matury będą wyrażone w procentach. Ważne jest to, że wyniki uzyskane w części pisemnej egzaminu maturalnego z chemii –
podobnie jak z innych przedmiotów dodatkowych
nie mają wpływu na zdanie
egzaminu maturalnego (pod warunkiem, że chemia to nie jedyny przedmiot dodatkowy).
Szczegóły tutaj:
A teraz ciekawostka. W informatorze jest dopisek, że zadania będą nawiązywać też do materiału z gimnazjum. I tu moja refleksja tzn. że w gimnazjum uczą innych rzeczy niż w liceum??? A może ma być to motywacją uczniów żeby wiedzieli, że wiedza jest na przyszłość a nie tylko ZZZ (zakuć, zdać, zapomnieć....)
No a teraz jakie nowości jeszcze znalazłam. Zgodnie z Dziennikiem Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej Warszawa, z dnia 30 sierpnia 2012 r. Poz. 977 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Rozporządzenie str.214-230) w IV etapie edukacyjnym (czytaj liceum) w zakresie podstawowym są następujące treści nauczania:
1. Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego.
2. Chemia środków czystości
3. Chemia wspomaga nasze zdrowie. Chemia w kuchni.
4. Chemia gleby.
5. Paliwa - obecnie i w przyszłości.
6. Chemia opakowań i odzieży.
Oczywiście nie jest to nowość w stylu, że nie było tego a teraz jest niemniej jednak widać, że zostało to doprecyzowane i nauka chemii ma mieć też znaczenie praktyczne. W związku z tym pierwsze lata nauki chemii rozpoczynają się do tych zagadnień.
Osobiście uważam to za dużą zaletę bo co ludziom z tego, że umieją policzyć ilość cząstek elementarnych w atomie jak nie wiedzą jak otrzymuje się paliwo do samochodów, którymi jeżdżą ;) Nie żeby i ta wiedza była aż tak istotna no ale na pewno jest bardziej życiowa ;)
No i na koniec poziom rozszerzony. Jak ja to mówię klasyka gatunku czyli:
1. Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna.
2. Struktura atomu - jądro i elektrony.
3. Wiązania chemiczne.
4. Kinetyka i statyka chemiczna.
5. Roztwory i reakcje zachodzące w roztworach wodnych.
6. Reakcje utleniania i redukcji.
7. Metale.
8. Niemetale.
9. Węglowodory.
10. Hydroksylowe pochodne węglowodorów - alkohole i fenole.
11. Związki karbonylowe - aldehydy i ketony.
12. Kwasy karboksylowe.
13. Estry i tłuszcze.
14. Związki organiczne zawierające azot.
15. Białka.
16. Cukry.
no to tyle teorii, jak będzie w praktyce życie pokaże ;)
Uwaga Maturzyści !
w kolejnych postach dotyczących matury przygotuję dla Was materiały dotyczące tych zagadnień, także zapraszam do przeglądania, komentowania, zadawania pytań, a może sami chcecie żeby pojawił się jakiś temat???
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz